Wspinaczka
- BOULDERING:(z ang. boulder – głaz)
Wspinaczka bez asekuracji liną, na niewielkiej wysokości umożliwiającej bezpieczne zeskoczenie. Są to najczęściej bardzo trudne, ale krótkie, składające się czasami nawet jedynie z kilku przechwytów (ruchów) drogi, ewentualnie dłuższe trawersy. Aby zabezpieczyć się przed skutkami upadku, wspinacze stosują przenośne materace zwane kraszpadami lub asekurację głowy i górnych partii ciała przez partnera – tzw. asystę (lub z angielskiego: spotting). Wspinaczka boulderowa (spolszczone formy: bulderowa, balderowa) wymaga dużej siły maksymalnej.
- WSPINACZKA SKALNA:
Jeden z rodzajów wspinaczki uprawiany w terenie skalnym bez śniegu i lodu. Wspinaczka skalna polega na pokonywaniu stromych ścian skalnych określonymi drogami wspinaczkowymi. Drogi te określają ściśle miejsce przejścia ściany, mają one różny poziom trudności określany w specjalnych skalach. W popularnych miejscach uprawiania tego sportu przez jedną ścianę przechodzi często do kilkudziesięciu różnych dróg i wariantów o różnym poziomie trudności.
- WSPINACZKA LODOWA:
sport ekstremalny uprawiany w zimowych na pionowych i nie tylko ścianach pokrytych lodem., na lodospadach(zamarzniętych wodospadach)i różnej formacji soplach.
Wspinaczka lodowa diametralnie różna jest od wspinaczki skalnej. W skale używa się nóg i rąk bez dodatkowego sprzętu. Natomiast do pokonywania lodowych formacji (ściany, sople, polewy) używa się rąk uzbrojonych w krótkie czekany (dziabki) i raki przymocowane do butów. Żeby korzystać z dobrodziejstwa tych przyrządów trzeba nieco się podszkolić i potrenować. Do Ubezpieczania używamy śrub lodowych (rura stalowa lub tytanowa z gwintem na całej swojej długości zakończona plakietką do wpięcia karabinka z jednej strony a narzynką umożliwiającą wkręcenie jej w lód z drugiej strony). Wspinaczka lodowa, w niższych i bardziej uczęszczanych górach (np. Tatry) polega, podobnie jak wspinaczka skalna, na pokonywaniu ściśle określonych tras wytyczonych na stromych stokach, zwanych drogami wspinaczkowymi. W wyższych i mniej uczęszczanych górach (np. Himalaje) ważniejsze jest samo dotarcie na szczyt, po zwykle najbardziej dostępnej w danym momencie trasie. Jednak ostatnio, nawet w Himalajach daje się zauważyć tendencję do ściślejszego wytyczania dróg. Wspinaczka lodowa posiada własną skalę oceny trudności dróg - inną niż wspinaczka skalna. Na ocenę wartości dokonania sportowego duże znaczenie ma też styl i czas przejścia oraz warunki pogodowe.
Szczególnie trudną odmianą wspinaczki lodowej jest, często spotykana w Alpach, wspinaczka mikstowa - polegająca na pokonywaniu dróg, które wymagają stosowania miejscami technik skalnych a w innych miejscach technik lodowych. Wymaga to oczywiście od wspinacza posiadania sprzętu i umiejętności potrzebnych do obu tych technik.
Wróć do strony głównejDarmowy hosting zapewnia PRV.PL