Narciarstwo ekstremalne
- SKALPINIZM
Rodzaj sportu narciarskiego; połączenie wspinaczki zimowej, wędrówki na nartach oraz zjazdu narciarskiego w terenie górskim, o znacznym stopniu nachylenia i dużych niebezpieczeństwach obiektywnych.
Istotą skialpinizmu jest połączenie wszystkich trzech elementów, to znaczy podchodzenia, wspinaczki i zjazdu, czym różni się on od dziedzin pokrewnych, jak skituring lub zjazdy ekstremalne w których pewne elementy są pominięte (np. zjazdowiec zostaje przetransportowany na grań za pomocą śmigłowca lub skutera śnieżnego, skiturowiec porusza się w terenie nie wymagającym wspinaczki itp.).
Uprawianie skialpinizmu wiąże się z wykorzystaniem odpowiedniego sprzętu, jak właściwe obuwie i wiązania skiturowe, umożliwiające zarówno zjazd narciarski jak i podchodzenie (ruchoma pięta, ruchomy staw skokowy buta, możliwość usztywnienia), odpowiednie narty, zwykle bardziej wytrzymałe niż narty amatorskie o znacznie mniejszym ciężarze, użycie fok, czyli podklejanych, zwykle syntetycznych, podkładów pod ślizgi nart umożliwiających podchodzenie techniką biegową pod strome wzniesienia (bez konieczności stosowania techniki jodełki), czasami używanie raków narciarskich (tzw. szable) itp. Dodatkowo skialpinizm wiąże się z użyciem liny, przyrządów asekuracyjnych i zjazdowych, podobnie jak ma to miejsce we wspinaczce zimowej. Podczas wspinania narty transportuje się przytroczone do plecaka
Nie mniej ważnym aspektem tej działalności obok właściwego sprzętu i umiejętności jego wykorzystania jest posiadanie ogólnej wiedzy i doświadczenia górskiego, umiejętności orientacyjne, doskonała znajomość techniki zjazdu narciarskiego, odporność psychiczna i ogólna dojrzałość.
- ZJAZDY EKSTREMALNE:
Zjazd na nartach z zboczy gór, skał, pomiędzy szczelinami, różnymi przeszkodami, jazda w puchu, przez las, skoki na skałkach.
Wróć do strony głównejDarmowy hosting zapewnia PRV.PL